Sadno drevje z domačega vrta nam omogoča uživanje v lastno pridelanem sadju, ki je poleg polnega in svežega okusa, tudi prosto pesticidov in drugih škodljivih snovi. Sadje, ki je plod dela naših rok je tudi veliko slajše, zato kliknite tukaj in se naučite nekaj o pomembnosti obrezovanja dreves. Obrezovanje jablan je tisto, kateremu bomo namenili več časa, saj gre za najpogostejše sadno drevo v Sloveniji. Domača in sočna jabolka so primerna za takojšnje uživanje, lahko pa si iz njih pripravimo tudi ozimnico – domačo marmelado ali slasten kompot. Tako vas bo zdravo in naravno spremljalo tudi pozimi.
Zakaj je obrezovanje jablan pomembno?
Glavni namen rednega obrezovanja sadnih dreves je spodbujanje razvoja zdravega drevesa, hkrati pa se z obrezovanjem v notranjosti krošenj zagotovi dovolj svetlobe in zraka. Tako se drevesa ohranja zdrava in vitalna. Z obrezovanjem zmanjšamo ali celo odpravimo potrebo po uporabi pesticidov in škropiv, saj drevju zagotovimo dovoljšnjo presvetljenost krošnje in s tem večjo odpornost.
Obrezovanje jablan in ostalih sadnih dreves ščiti le te pred škodljivci, kot so glivične okužbe, ki rade napadejo drevesa s pregostimi krošnjami, kjer se zadržuje veliko vlage. Prav tako pa neobrezana drevesa nimajo stalne rodnosti, sadeži pa so majhni in kisli. Tega pa si noben ljubitelj domačih jabolk seveda ne želi.
Obrezovanje jablan poteka v srednji ali pozni zimi. Ker cvetijo od sredine spomladi pa vse do njenega konca, jih obrezujemo takrat, ko najhujši zimski mraz že poneha. Poleti ponovno obrezujemo vzgajane oblike jablan. Tem vrstam jablan namreč z obrezovanjem omejujemo rast in tako ohranjamo njihovo obliko.
Obrezovanje sadnega drevja je izrednega pomena, k uspešni rasti pa pripomore tudi čas, ko obrezovanje izvedemo. Ob zgodnjem obrezovanju se sadnim vrstam že isto leto razvijejo novi poganjki in cvetni popki, kar seveda, zaradi prihoda zime, vodi v njihov propad. S kasnejšim obrezovanjem pa tako rekoč drevo zdravimo, preprečujemo razvoj poganjkov pred mrzlimi meseci in umirjamo samo rast drevesa.