Hemoroidi, znani tudi kot zlata žila, so zelo pogosta in neprijetna težava, ki se pojavi v predelu zadnjika – zaradi oteklih in vnetih žil v steni debelega črevesa ter danke. Zanje je značilno, da se radi pojavijo pri ljudeh s kroničnimi prebavnimi težavami, še posebej pri tistih, ki imajo težave z zaprtjem. Hemoroidi niso izbirčni in pogosto nagajajo nosečnicam, starejšim osebam ter tistim, ki preživijo večino dneva v sedečem položaju. Zanimivo je, da raziskave kažejo, da so Američani in prebivalci zahodnega sveta bolj nagnjeni k hemoroidom kot prebivalci azijskih dežel.
Hemoroidi so krvne žile
Hemoroidi so del normalne anatomske zgradbe zadnjika in so nadležni le, ko se vnamejo oziroma se povečajo in tvorijo vozle. So posebne vrste krvnih žil, ki so sestavljene iz ven in manjših arterij. So normalen del žilnega pleteža v zadnjiku, ki pomaga nadzorovati zadnjik pri zadrževanju vetrov in sluzi. Hemeroidi se lahko pojavijo znotraj ali zunaj in navadno povzročajo neprijetno srbenje in krvavitve. Medtem ko se notranji skrivajo znotraj zadnjikovega kanala pod sluznico, zunanji tičijo ob vhodu v zadnjik. Ti postanejo neprijetni, ko se hemeroidi vnamejo, povečajo ali celo izpadejo, kar imenujemo hemoroidalna bolezen.
Hemoroidi in najpogostejši simptomi
Najpogostejši simptom hemoroidov so krvavitve iz zadnjega dela črevesa. Gre za začasno krvavitev in kri je svetle rdeče barve. Drugi tipični simptomi so tudi srbenje zadnjika, boleče odvajanje blata, občutek neizpraznjenega črevesja, pekoča bolečina … Čeprav več kot polovica ljudi po tridesetem letu starosti doživi to neprijetno nadlogo, mnogi simptomov ne prepoznajo pravočasno.
Če hemoroidi trajajo več kot teden dni, ne da bi se pri tem kazali znaki izboljšanja, je potrebno obiskati zdravnika. V primeru močne bolečine ali krvavitev, je potrebno do zdravnika čim prej. Krvavitve ob odvajanju blata namreč niso nujno povezane le z hemoroidi, ampak lahko signalizirajo tudi druge resnejše težave, kot so polipi ali celo rak zadnjika in danke.
Vzroki za nastanek hemoroidov
Vzroki za nastanek hemoroidov so raznoliki. Poleg sedečega dela, ki velja za enega najpogostejših vzrokov, pa so lahko posledica tudi stanja jeter. Holistični zdravniki poudarjajo povezanost delovanja organov s celotnim telesnim sistemom. Hemoroidom lahko botrujejo tudi črevesne težave ali bolezni, ki dodatno poslabšajo njihovo stanje.
Preventiva – zdrav slog in zdrava jetra
Z učinkovitimi preventivnimi ukrepi lahko zmanjšamo tveganje za razvoj hemoroidov.
– Redno skrbite za higieno intimnih predelov, pri čemer uporabljamo nežna negovalna sredstva ali še bolje mlačno vodo in kamilični čaj.
– Redno odvajajte in skrbite, da je blato mehko. Prehrana bogata z vlakninami, kot so zelenjava, sadje in žitarice, pospešuje odvajanje blata. Postopoma povečujemo vnos prehranskih vlaknin in spodbujamo prebavo z zmernim gibanjem. Zadostna količina tekočine, kot so mineralna voda in zeliščni čaji, prispevajo k mehkemu blatu.
– Izogibajte se dolgemu in neprekinjenemu sedenju, tako da vsako uro vstanite za 5minut.
– Omejite uživanje alkohola in močno začinjene hrane.
Preprečevanje hemoroidov torej vključuje redno gibanje, uravnoteženo prehrano bogato s vlakninami, zadosten vnos tekočin ter izogibanje nezdravim navadam, kot je pretirano uživanje alkohola. V primeru težav z jetri, ki lahko povzročijo povečanje pritiska na žile v anusu, je ključno, da poskrbite za zdravje jeter. Omejite uživanje mesa, mleka, nasičenih maščob in se izogibajte predelani hrani in alkoholu. Le tako boste lahko ohranjali jetra v dobrem stanju.
Zdravstveni strokovnjaki poudarjajo pomen preventivnega ukrepanja in zgodnjega odkrivanja težav z jetri. Simptomi, kot so povečanje jeter, rumena koža in beločnice, zlatenica, slab zadah ter razširjene vene-hemoroidi, lahko nakazujejo na težave z jetri. Zato je smiselno vzdrževati zdrav način življenja ter spremljati znake, ki bi lahko opozarjali na to, da jetra niso zdrava.
Lajšanje težav s hemoroidi
V kolikor pa se hemoroidi že pojavijo, obstaja več načinov za lajšanje težav. Tople vodne kopeli, znane kot sedeče kopeli, lahko zmanjšajo simptome, če jih izvajate dvakrat do trikrat na dan po 10 do 15 minut. Prav tako lokalne kreme, mazila in svečke ter zdravila na recept lahko ublažijo bolečino in srbenje.
Uporaba zeliščnih pripravkov, kot so obkladki iz tinkture švedske grenčice ali divjega kostanja, do čiščenja jeter s kavnim klistirjem in uživanja zdravilnih čajev iz rmana, koprive, ognjiča, regratove korenine, poprove mete in pegastega badlja. Holistični pristop k zdravljenju vključuje tudi omejitev uživanja nekaterih živil in uporabo prehranskih dopolnil, kot je pegasti badelj, ki dokazano ščiti jetra pred toksini in spodbuja regeneracijo zdravih jetrnih celic.
Zdrav življenjski slog, uravnotežena prehrana in redno spremljanje telesnih znakov lahko pomagajo preprečevati tako težave z jetri kot tudi neprijetne hemoroide.