Biološke čistilne naprave so obvezne tam, kjer ni možnosti priklopa na sistemsko čistilno napravo. Lahko imate tako na elektriko ali pa brez nje in je povsem naravna. Najbolj naravna je seveda iz betona, lahko pa imate tudi plastično, ki pa je nekoliko manj zdržljiva. Ko se odločate za biološke čistilne naprave katero bi imeli doma lai za poslovno stavbo, je več parametrov na katere morate paziti. Najprej je treba vedeti, koliko bo uporabnikov v sami hiši oziroma stavbi in kakšna bo količina odpadne vode. Glede nato se zgradi dovolj velika biološka čistilna naprava.
Biološke čistilne naprave so lahko na elektrijo kar pomeni, da imajo mehanizme vpihovanja zraka in naravno proizvajajo bakterije, ki razkrajajo svinjarijo v čistilni napravi. Na koncu pride ven čista voda, ki jo lahko dovajate v posebne zbiralnike in jo komunala pobira ali pa uberete druge legalne poti, ki osa še na voljo. Električna čistilna naprava je občutljiva na kemikalije, ki so zelo agresivne in na snovi, ki ne razpadajo, kot so tekstil ter lasje. Te lahko čistilno napravo ustavijo in jo je treba potem popraviti.
Naravne biološke čistilne naprave so ponavadi betonske in se zgradijo tam, kej to dopušča teren. Če to ni možno, se umesti plastična. Bet0snka čistilna naprava pa je dobesedno večna in vzdržljiva ter ni toliko občutljiva na kemikalije. Ne more se ustaviti in vedno deluje. V tre biološke čistilne naprave je dovolj, da vnesete vsake toliko časa dovolj bakterij, ki razgrajajo odpadke in se blato usede na dno.
Blato se potem na nekaj let čisti in odvaža na deponijo, ki je za to pripravljena in ti naredi komunalna služba. Voda lahko do tega v naravo, če je dovolj prečiščena, za kar je treba imeti dovoljenje. Drugače se zbira in odvaža v komunalno jamo. S to napravo ne boste imeli dosti dela in je najbolj ekološka ter čisto tiha.