Kranjska čebela, ki jo mnogi čebelarji povezujejo z našo zeleno Slovenijo, je marljiva delavka. Poleg medu, nam zagotavlja številne druge proizvode, med njimi propolis, vosek in matični mleček, ki koristno vplivajo na naše zdravje. Zakaj je propolis tako priporočljiv in zakaj ga pravzaprav izbrati pa v nadaljevanju.
Kranjska čebela in njeni proizvodi
Slovenija velja za zibelko čebelarstva, ki se je začela prav ob delovanju začetnika čebelarstva Antona Janše. Čebelarstvo ostaja del naše tradicije skozi celotno zgodovino, o njenem pomenu v slovenskem prostoru pričajo številni barviti čebelnjaki z značilnimi panjskimi končnicami, ki jih ponosno povezujemo z našo kulturo.
Kranjska čebela velja za mirno gojeno vrsto čebele in je, čeprav pogosto mislimo drugače, ena od številnih vrst čebel pri nas. Poleg kranjske čebele (ki je zares edina gojena vrsta pri nas) v Sloveniji številne čebele samotarke in čmrlje, ki sodijo v isto družino kot kranjska čebela. Razlika med kranjsko čebelo in divjimi vrstami pa je v načinu življenja.
Kranjska čebela namreč oblikuje velike družine, sestavljene iz več tisoč delavk in nekaj sto trotov, ki se družijo ob čebelji kraljici, ki jo imenujemo matica. Matica je v osnovi odgovorna za zaleganje jajčec, troti poskrbijo za njeno oploditev, čebele delavke pa za vsa opravila znotraj in zunaj čebelnjaka.
Delavke torej poskrbijo za nabiranje medu, ki je odlično hranilo in sladilo, hkrati pa zagotavlja protibakterijske, protivnetne in antioksidativne lastnosti. Poleg medu čebele zagotavljajo številne druge produkte kot so cvetni prah (vir vitaminov, beljakovin), matični mleček (ugodno vpliva na splošno počutje, spomin), vosek (ki ga uporabljamo za izdelavo sveč, hkrati pa daje koži mehkobo, elastičnost) ter propolis.
Kaj je propolis?
Gre za spojino, ki je znana kot čebelje lepilo, saj ga čebele uporabljajo za zatesnitev lukenj ter gradnjo satja. Z njegovo pomočjo čebele tudi pogladijo notranjost satja ter preprečevanje vdorov plenilcev. V satju zagotavlja aseptično (to je brezbakterijsko, brezvirusno) notranje okolje. Propolis in njegove ekstrakte se v raziskovalnih vodah uporablja za zdravljenje različnih bolezni, saj ima antiseptične, protivnetne, antioksidantne, antibakterijske, antimikotske, protiglivične, protirakave in imunomodulatorne lastnosti.
Propolis ima dokazane ugodne učinke na zdravje pri težavah s prebavnim traktom (okužbe s paraziti), pri ginekoloških težavah žensk (zlasti pri vaginalnih okužbah), težavah z ustnim zdravjem (zlasti prekomerna rast bakterij), dermatoloških težavah, potencial pa se kaže celo pri onkoloških težavah (zlasti pri ubijanju rakavih celic dojk).